Potrebujem vlastne inteligentný dom? Krátky úvod pre váhavcov

Dennodenne si rad ľudí, ktorí stavajú dom, pokladá tieto otázky. Tieto otázky počujeme naozaj každý deň.

Rozhovory začínajú vetami ako:
 

 •    To je pre mňa veľmi drahé
 •    Nepotrebujem domácu automatizáciu
 •    Nevidím v tom žiadne výhody


Téma inteligentných domov nie je ani na českom a slovenskom trhu žiadnou novinkou, ale aj napriek tomu s nimi neprišlo rad ľudí do styku. Dovoľte mi, aby som vniesol trochu svetla do tejto problematiky.
Nehovoríme o chladničkách.

Prvá vec, na ktorú si vždy spomeniem pri takýchto rozhovoroch je snaha ostatných výrobcov robiť z domácej automatizácie niečo iné, než naozaj je. Rad výrobcov hovorí napríklad o nezmyselných funkcionalitách v budúcnosti. Jeden z príkladov za všetko - chladnička si sama povie, kedy je potrebné doplniť mlieko. Kto to potrebuje? Nikto ...

Do tejto chvíle neodviedli média v oblasti inteligentných domov dobrú prácu. Mnoho ľudí má naozaj takú predstavu o inteligentných domoch a musím uznať, že ak má niekto takú mienku o domácej automatizácií, nedivím sa, že sa jej "bojí" alebo na ňu nie je "pripravený".
Hovoríme o bývani v inteligentnom dome.

Hovorme radšej o reálnych príkladoch, bývanie v inteligentných domoch, ktoré Vám uľahčia život a prinesú úspory.

Odkaz 1: Každý je iný

Každý má individuálne nároky a predstavy ako najlepšie v domácnosti bývať.

Domáca automatizácia môže každému z nás tieto očakávania splniť. Dôležité je vedieť o možnostiach inteligentného domu a rozhodnúť sa, čo Vám vyhovuje.

Odkaz 2: Nároky na bývanie sa menia

Bývanie v dome sa pravidelne mení. Malé deti, ktoré v detskom na začiatku života iba spia, chcú po nejakej dobe v dome aj "žiť". Čo ale keď dôjdete do fázy, že chcete zmeniť detskú izbu na kanceláriu? Prispôsobí sa tomu Vaša elektroinštalácia?

Odkaz 3: Zabudnite na techniku

Urobte si  bývanie podľa seba a zabudnite na techniku, ktorá Váš inteligentný dom obsluhuje. Všetko by malo byť podľa Vášho gusta a malo by sa automaticky prispôsobiť Vaším potrebám.

Odkaz 4: Nenechajte sa obmedzovať

Nenechajte sa odradiť ľuďmi, ktorí sú z oboru, ale vlastne inteligentným domom vôbec nerozumejú. Domáca automatizácia je vynikajúca vec a pripraví Vám do budúcnosti veľkú dávku radosti, komfortu, flexibility a hlavne úspor.
Spoznajte možnosti.

Veľmi dôležité je, poznať všetky možnosti, ktoré môže inteligentný dom ponúknuť. Existujú dve cesty, ako ich spoznať - buď byť veľmi dobre informovaný alebo skrátka navštíviť pár inteligentných domov.

Veľmi radi Vám sem napíšeme jedné z bežných funkcií, ktoré vo svojich domoch používame:
 

 •    Použitie pohybových senzorov v čase neprítomnosti ako čidlá pre alarm. Bez toho, aby ste museli mať ďalšie prídavné komponenty.
 •    Ak Vaša malá ratolesť spí, vypnite zvonček pri dverách a nechajte blikať svetla, aby ste neprebudili dieťa a zároveň vedeli o návšteve.
 •    Regulujte vykurovanie v každej miestnosti bez nutnosti siahať na termostat alebo dokonca hlavicu kúrenia.
 •    Automatické tienenia žalúzií v lete a automatické "zbieranie" slnečných lúčov v zime, kedy je nutné využiť slnečný svit pre vykurovanie. Samozrejmosťou je automatické zatiahnutie žalúzií so západom slnka.
 •    Tlačidlo na "dobrú noc" - týmto tlačidlom vypnete všetko v dome. Už sa Vám nestane, že sa budete vracať vypnúť sporák alebo zhasnúť svetlo v garáži.
 •    Nechajte si zavolať na Váš mobilný telefón, že máte hodinu po západe slnka otvorená garážové brány.
 •    Ak je už noc, je pre oči veľký šok zapnuté svetlo na 100%. Náš typ: nechajte ho rozsvietiť po polnoci len napríklad na 50% a využite k tomu pohybový senzor, aby ste nemuseli hľadať v tme vypínač.
 •    Aktivujte si svoju obľúbenu saunu už pri ceste z práce domov.


A čo Vy? Páčilo sa Vám niečo z tohto malého výpočtu?
Vyberte si iba to, čo sa Vám páči

Možno nie sú niektoré funkcie z tohto zoznamu pre Vás vhodné a úplne Vám tak nesedí. To vôbec nevadí. Existuje mnoho ďalších vecí, ktoré sa dajú v inteligentnom dome nastaviť a záleží len na Vás. Jednoducho funkcie, ktoré nehcete využívať nechajte niekomu inému.

Domáca automatizácia je veľmi flexibilná a ak sa rozhodnete pre riešenie od firmy iTEKO, s.r.o. system Loxone, je aj jednoduché a môžete ho kedykoľvek zmeniť.
Premýšľajte do budúcnosti a uvedomte si, čo v dome máte!

V súčasnej dobe je taký trend, že si vybavíme domácnosť veľmi peknými vecami, ktoré sú však drahé. Potrebujeme ich vlastne k svojmu životu a vráti sa nám niekedy ich cena? Pár malých príkladov:

   Kohútik do kúpeľne stojí 400, - EUR. Vyvedie Vás z miery 100, - EUR viac za kabeláž?
   Čo sa týka vybavenia domácnosti, investujeme približne 10.000, - EUR do osvetlenia. Ovládanie týchto svetiel by Vás vyšlo zhruba na 800, - EUR ...
   Moje auto má dvojzónovú klimatizáciu, parkovacie senzory a Head Up Display. Chcel by som "hlúpejšiu" domácnosť ako auto? Kde strávím ďaleko viac času? Čo si kupujem na dlhšiu dobu?
   Elektrické žalúzie stoja od 500, - do 1000, - EUR. Ak investujete 80, - EUR do jednej žalúzie, budete mať inteligentnú žalúziu, ktorá bude inteligentne tieniť alebo prepúšťať slnečné lúče a tým aj šetriť.
   Interkomy s video funkciami v oceľovom rámčeku stojí 1500, - EUR. Miniserver iba 498, - EUR.
   Veľa komponentov, ktoré máte v domácnosti možno v budúcnosti vymeniť. Elektroinštaláciu však nevymeníte!Ešte jedna (najdôležitejšie) rada do budúcnosti:

Bez ohľadu na to, či chcete plne inteligentný dom (a dúfajme, že so systémom Loxone) alebo "len" čiastočné ovládanie domácnosti, myslite pri vykonávaní elektroinštalácie do budúcnosti.

Nešetrite na "husacích žľaboch". Ťahajte všetky káble centrálne. Vybavte svoju domácnosti VEĽKÝM rozvádzačom. Iba tak môžete Vašu inteligentnú domácnosť v budúcnosti vždy rozšíriť. Kto vie, ako sa bude energia šetriť za pár rokov. S týmto systémom máte však istotu, že na tú dobu budete pripravení.

2011 (c) iteko.sk - všetky práva vyhradené
Obsah www stránky je možné používať len so súhlasom majiteľa stránky

webdesign © bart.sk