Inteligentný dom / Nie je server ako server

Inteligentné domy sú v súčasnej dobe na vzostupu a nie je sa čomu diviť. Zvyšujú životný komfort, prinášajú nesporné úspory, robia naše štyri steny bezpečnejšie a rozmaznávajú si nás. Čo je však to najdôležitejšie, čo od inteligentného domu očakávame? Ľudia sú rôzni a záleží na každom, v čom vidí hlavný prínos.
Niekto dáva prednosť možnosti nastavenia a prednastavenie inteligentného domu kedykoľvek, pretože sa pre neho stáva jeho inteligentná domácnosť koníčkom. Medzi používateľmi sú však aj ľudia, ktorí chcú pravý opak - vôbec sa o chod domácnosti nestarať a hlavne nič neprenastavovat. Ďalej sú ľudia, ktorí chcú žiť ekologicky a tiež chcú prostredníctvom inteligentného domu šetriť.
Áno, úspory sú jedným z hlavných atribútov, ktoré vedú spotrebiteľa k robeniu inteligentných domov. K úsporám neodmysliteľne patrí regulácia vykurovania, čoraz častejšie inteligentné ovládanie žalúzií v závislosti na slnečnom svetle, odpájanie elektrospotrebičov v úspornom režime, možnosť stmievania osvetlenia, využívanie lacnejšieho tarifu, ...
Ale napadlo Vás niekedy premýšľať nad úsporou z globálneho hľadiska - úplne od začiatku? Ak sa na inteligentný dom pozrieme z energetického hľadiska, musíme prejsť celý systém. Reťazec vyzerá nasledovne:
Spotrebič / systém (kúrenie, svetlo, žalúzie, televízia ...)
Riadiaci systém
Napojenie do siete
Vylúčime článok napojenie do siete, ktorý ovplyvníme len ťažko, ďalej môžeme vylúčiť aj článok spotrebič / systém, pretože je spotrebiteľ veľmi často upozorňovaný na energetickú spotrebu daného spotrebiča alebo systému. Logicky nám teda zostáva riadiaci systém. Premýšľali ste niekedy o jeho reálnom odbere? Tento údaj je veľmi často zatajovať a pritom má na úspory jeden z najzásadnejších vplyvov.


                                                                             


Server:                                                                                Miniserver:                                                                     
Odber cca. 500W                                                               Odber: cca. 3W
Rozmery niekoľko m2                                                         Rozmery 155 x 85 x 49 mm
                                                                                           Výpočtový výkon ako Server na ľavom obrázku


Potenciál poruchovosti? Náklady na údržbu? Každé riešenie je iné, ale ak pred seba dáme riešenie, ktoré je veľmi, zložité a pretechnizovanej a porovnáme ho s jednoduchým a kompaktným rozmerom ... Na túto otázku nechám odpovedať každého čitateľa samostatne

2011 (c) iteko.sk - všetky práva vyhradené
Obsah www stránky je možné používať len so súhlasom majiteľa stránky

webdesign © bart.sk